Unic Singapore

Автор Тема: Город-утопия?  (Прочитано 1802 раз)

Оффлайн Кот УчёныйАвтор темы

• Помощник
  • Ветеран форума
  • *
  • Не белая, но пушистая.
  • На форуме с: 17 Марта 2011
Город-утопия?
« : 13 Марта 2015, 13:00:45 »
Why expats call this utopia

Imagine a major metropolis where traffic flows quickly on green highways; where streets are sparkling clean and restoration is nearly as vigilant as sanitation; where four main ethnicities (Chinese, Malay, Indian and Eurasian) co-exist in tropical tolerance with a large community of foreigners who live and raise kids without fear of crime or the slightest impolite slight. Parks, museums, art spaces and architectural icons are world class.

There’s a reason — actually a multitude of them — why Singapore ranks high on surveys of places to live and work.

“Singapore is all about convenience,” said Richard Martin, a self-described older expat who works for International Market Assessment. “And it's a brilliant location to cover Asia.”

But there’s always a downside to every utopia. Singapore’s cost of living keeps rocketing — especially in contrast to neighbouring Indonesia and Malaysia­— and ranks as the world's most expensive city for 2015, according to the latest data by the Economist Intelligence Unit.

Recently, resentment against foreigners has surfaced. Out of a population of 5.6 million, 1.32 million are foreign workers, according to a Singapore government statistics for 2014. Recent estimates by the website expatarrivals.com and others put the number of expats” at around 600,000 — referring to professional and managerial workers who are more skilled, earn much more, are often on employment pass visas.

A new law requires employers to seek local talent for two weeks before offering jobs to outsiders for positions paying under S$12,000 ($8,760) a month, or less.

Читать полностью.
Молодая, красивая, умная, сексуальная. Готовлю отлично. Голова не болит. Никого не ищу, - просто хвастаюсь!  :angel: :angel: :angel:

• Помощник
  • Ветеран форума
  • *
  • Не белая, но пушистая.
Город-утопия?
« Ответ #1 : 13 Марта 2015, 13:02:41 »
Особенно рекомендуется читать тем, кто хочет переехать в Сингапур и в интернете начитался, что жить в Сингапуре можно очень дешево и никто там не говорит по-английски.  ;)

Оффлайн Maksi

• Помощник
  • Почетный форумчанин
  • *
  • На форуме с: 10 Апреля 2011
Город-утопия?
« Ответ #2 : 13 Марта 2015, 13:14:38 »
four main ethnicities (Chinese, Malay, Indian and Eurasian)

Меня всегда удивляло выделение Eurasians в отдельную категорию, здесь так вообще в один из основных этносов. Под евразийцами в данном контексте, очевидно, нужно понимать потомков от смешаных браков между белыми и китайцами, а вовсе не последователей Вернадского или Дугина. Тем не менее, существует ли в современном Сингапуре такая общность? Мне их идентифицировать пока не удавалось...
Во всем мне хочется дойти до самой сути...

• Помощник
  • Ветеран форума
  • *
  • Не белая, но пушистая.
Город-утопия?
« Ответ #3 : 13 Марта 2015, 13:19:49 »
Maksi, мне больше кажется, что Eurasians в данном контексте - это Caucasians, то есть просто белокожие. Американцев разве очень мало в Сингапуре? Нет, но их обычно записывают туда же, к Caucasians, или Eurasians.

Оффлайн Maksi

• Помощник
  • Почетный форумчанин
  • *
Город-утопия?
« Ответ #4 : 13 Марта 2015, 13:35:04 »
Кот Учёный, почему тогда не Europeans или Euroamericans на худой конец?

• Помощник
  • Ветеран форума
  • *
  • Не белая, но пушистая.
Город-утопия?
« Ответ #5 : 13 Марта 2015, 13:43:07 »
Maksi, да кто ж их знает, кто это придумал...

Оффлайн Tatiana

• Кандидат в мэтры
  • На форуме с: 11 Апреля 2011
Город-утопия?
« Ответ #6 : 13 Марта 2015, 23:08:20 »
Меня всегда удивляло выделение Eurasians в отдельную категорию, здесь так вообще в один из основных этносов. Под евразийцами в данном контексте, очевидно, нужно понимать потомков от смешаных браков между белыми и китайцами, а вовсе не последователей Вернадского или Дугина. Тем не менее, существует ли в современном Сингапуре такая общность? Мне их идентифицировать пока не удавалось...

А мне они встречались. Гордятся, и даже собственный журнал про себя выпускают

Оффлайн Maksi

• Помощник
  • Почетный форумчанин
  • *
Город-утопия?
« Ответ #7 : 16 Марта 2015, 12:24:50 »
Tatiana, а не знаете случайно, как они решают, достоин человек зваться евразийцем или нет?  Должен быть европейский предок в любом поколении? Или только папы-мамы считаются? И все азиаты подходят или на самом деле только китайцы? Скажем, ребенок британца и филиппинки будет считаться у них за своего?

Оффлайн Tatiana

• Кандидат в мэтры
Город-утопия?
« Ответ #8 : 16 Марта 2015, 13:23:21 »
Тот, с которым я общалась и который показывал мне журнал, был потомком малайской женщины и европейца. Не уверена, но мне кажется, что его дед по отцу был европейцем, хотя, может и отец. Я его очень давно встречала, подробности не все помню. Наверное, все же дед. В том журнале как раз фото его предка было.
Журнал как то так и назывался, то ли евразийцы, то ли сингапурские (или малайские) евразийцы
Про филиппинцев не скажу, не знаю. Но логично предположить, тоже должны быть

Оффлайн Tatiana

• Кандидат в мэтры
Город-утопия?
« Ответ #9 : 16 Марта 2015, 13:44:25 »
Maksi, я погуглила, у них ассоциация в Сингапуре есть, и страничка на фейсбуке, и также культурно-исторический центр.

eurasians singapore magazine
Набрала.
Там должно быть больше информации и из первых рук

У ни так:

Who is a Eurasian?

As the name suggests, we are descendants of a marital union between a European and an Asian. We are considered living testimony and descendants of the Europeans who came to this part of the world between the 16th and 18th Century. These were during the colonial eras of the Portuguese, Dutch and the British. Yet we do have an Asian element to our heritage. For some it would be on the maternal side generations ago, for others it would be the fact that we were born on Asian soil. Nonetheless, we are recognized as one of the domiciled communities of Singapore.

Some useful definitions of a Eurasian include:

“a person born of union between a European and an Asian” and the subsequent off-springs of that first ‘mixed-blood” (Braga-Blake)
“In Singapore, a Eurasian is someone who is neither Chinese, Malay or Indian” (Anonymous)
An Asian, with European ancestry and heritage (Barry P.Pereira)
Eurasians are one of Singapore’s earliest residents. Our origins are linked to various ports in the region, where Europeans had settled in, including Malacca, Goa, Ceylon, Bencoolen, Macao and Penang. Some of the earliest recorded Eurasians in Singapore, some as early as 1820s, came with Raffles from Beencolen, or from Penang or Malacca. These early Eurasian family names include Ferrao (1820), Dias (1821), D’Almeida (1825), Leicester (1826-27), Woodford (1836), McIntyre (1939), Sequeira (1837), Oliveiro (1844), Gomes (1949), De Rozario (1849) and Clarke (1850s) to name a few.

The term “Eurasian” was perhaps first used officially in the Straits Settlements records in 1849, in the population census encompassed several smaller ethnic groups. Prior to this, the population census included groups that came from various regions – Native Christians (which included the Luso-Malays, Serani or Kristiang communities from Peninsula Malaya), Indo-Britons (which included the Anglo-Indians, Luso-Indians, Ceylon Burghers, Dutch Burghers and Portuguese Mechanics), Armenians and Jews.

Eurasians are rich heirs to a hybrid of traditions and customs from both the East and West. Most are of the Christian faith, with religious celebrations being an integral part of our lifestyle. Having passed several generations, with interesting family trees, we are mostly Asians yet with shades of European ancestry, heritage and upbringing, hence the term, “Eurasian”. Some may recognizably look more Asian, but our foremost link to our European ancestry is our family surnames.

Уважаемые гости, пожалуйста, регистрируйтесь на форуме, чтобы иметь возможность создавать новые темы и оставлять сообщения, а также обмениваться личными сообщениями с другими участниками форума. Удобный ресурс нашего форума -- "Алфавитный указатель" всех разделов и тем, существующих на форуме. Он находится в "Базе знаний" в верхнем меню (после "Галереи").